Portatif GPS Cihazı

Bu projede Almanya'dan aldığım üzerinde 176x132 (65 Bin renk) LCD ekran ve Atmega128 işlemci bulunan bir modül ve Deniz Elektronik tarafından satılan 32x32mm ebatlarındaki oldukça küçük GPS alıcısını kullandım. Devrenin iki adet kalem pille çalışabilmesi için, MAX756 entegresi ile 3V 'u 5V 'a çıkaran bir step-up konverter devresi yaptım.

Cihaza üzerinde bulunan tuşlar vasıtasıyla varış noktasının koordinatları girilebilir, 25 noktanın koordinatları kalıcı hafızaya alınabilir. Daha sonra varış noktalarından herhangi biri seçildiğinde cihaz, o noktaya olan uzaklığı, hedefin hangi yönde kaldığını, gidilen pusula yönünü, deniz seviyesinden yüksekliği, sürati ve başka bir çok bilgiyi ekranda gösterir.

Cihazın iç kadranındaki ok daima varış noktasını işaret eder, dış kadrandaki pusula ise Kuzey yönünü referans alarak gittiğiniz yönü gösterecek şekilde döner. Hem okun hem de pusula kadranının dönmesi karmaşık matematiksel fonksiyonlar içerir, ancak 16 Mhz 'de çalışan Atmega128 bu işlemlerin altından rahatça kalkabilmekte ve ekrandaki hareketler kesintisiz gerçekleşmektedir.

Devrenin yazılımı bazı genel amaçlı trigonometrik fonksiyonlar dışında tamamen bana ait olup 2500 satırı geçmiştir. Atmega128 'in devasa program hafızasının sadece 1/4 'ü kullanılmıştır. Yazılıma daha pek çok özellik eklemek mümkündür. Ticari emsallerindeki, waypoint işaretleme, dönüş yolunu hesaplama gibi çeşitli özellikleri eklemenin yanı sıra bir MMC hafıza kartı ilave edilerek tüm seyahati belli aralıklarla kayıt etmesi, daha sonra bu kayıt dosyalarının Google Earth gibi bir programa aktarılarak yapılan seyahatin harita üzerinde incelenmesi mümkündür. İki adet kalem pilden 5V elde etmek için Step-Up konverter olan MAX756 entegresini bulmak çok zordur, bir başka çözüm 9V 'luk pil ve 7805 entegre kullanmaktır. 9V 'luk pillerin amperi düşük olduğundan daha çabuk tükenirler ve 7805 entegresi 9V 'u 5V 'a indirirken önemli miktarda enerji ısı olarak harcanır. Bu da soğutucu kullanılması ve pilin daha kısa sürede bitmesi demektir.

Proje Dosyaları