Dijital FM Radyo (AR1010)

Bir süre önce Sparkfun firmasının web sitesinden AR1010 dijital FM Radio modülü ısmarlamıştım. Bu boyutları küçük, mahareti büyük modül ile besleme gerilimini USBB'den alan ve 3.5mm stereo jackı olan her türlü bilgisayar hoparlörüne bağlanan dijital bir radyo yapmaya karar verdim.


AR1010 3V ile çalıştığından, projede 3.3 volt elde etmek için LD1117v33 entegre kullanılmıştır. Atmega8 işlemci ile I2C protokolü üzerinden haberleşen modülün SDA ve CLK bacaklarının 5 voltu 3.3 volta çeviren bir çevirici devre ile bağlanması gerekirdi ama ben seri direnç bağlayarak pek sağlıklı olmayan pratik bir çözüme baş vurdum.

AR1010'a ait doğru düzgün bir datasheet bulunmuyor, internetteki örnek kodların da çoğu eksik veya yanlış. Bu yüzden AR1010 kodlarını yazmak uzun zaman aldı. AR1010.c dosyasında module özgü fonksiyonlar bulunmaktadır, ayrıca fonksiyonları açıklayan bir yardım dosyası da mevcuttur.

Film burada oynar!

Amatör olarak yıllarca yaptığım projelere uygun kutu bulamamanın sıkıntısını yaşadım. Ama ne mutlu ki, çok kaliteli elektronik cihaz kutuları üreten Altınkaya firmasının web sitesinde online satışa başlamışlar. Buradan aldığım panel kutusu gerçekten bu proje için çok uygun bir seçim oldu.

Projede 4 adet 7 segment sürücü Timer kesmesi ile yönetilmektedir, bu teknik 7 segment displaylerin kullanıldığı tüm projelerde kullanılabilir. Displayin kesmeler tarafından yönetilmesi, işlemcinin diğer işlerle uğraşmasına olanak sağlamaktadır. Devredeki üç buton polling yöntemiyle sürekli olarak taranmaktadır. Yukarı tuşuna basıldığında radyo yukarıya doğru, aşağı tuşuna basıldığında ise aşağıya doğru tarama (scan) yapmakta, parametre olarak verilen eşik değerinin üstünde sinyal gücü olan bir istasyona geldiğinde ise o istasyona sabitlenmektedir. Kare şeklindeki butona basıldığında ekranda "Auto", tekrar basıldığında ise "Off" ifadesi görünmektedir. "Off" durumundayken aşağı ve yukarı tuşları frekans ayarını 100KHz artırmak ve azaltmaktadır, bu şekilde herhangi bir frekans manuel olarak seçilebilmektedir.

Proje Dosyaları

Proje Dosyaları