Tek Lambalı Nixie Saat

Dikkat! Bu proje yüksek voltaj içerir. Yüksek voltaj size ve diğer devre elemanlarına zarar verebilir! Bu proje elektroniğe yeni başlayanlar için uygun değildir!

1954 yılında Haydu Brothers Laboratuvarları tarafından geliştirilen ve Nixie olarak isimlendirilen tüpler, 1970'lerde yerlerini LED göstergelere bırakıncaya kadar elektronik cihazlarda gösterge olarak kullanıldı. Son derece etkileyici ve nostaljik görüntüleri ile bugün hala Nixie tüpler amatör elektronikçiler arasında özel bir yere sahiptir. Popüler projelerden biri de tek tüplü Nixie saatlerdir.


Nixie tüpler aslında neon tüpleri olduklarından, 170 - 180 Volt ile çalışırlar, dolayısıyla bir voltaj yükselteci devreye ihtiyaç vardır. Resim 3'te MC34063 entegresiyle yapılmış böyle bir yükseltici devre şeması görülmektedir.

Projede Nixie tüp olarak IN-8 ve sürücü entegre olarak da 74141muadili olan Rus K151D1 entegre kullanılmıştır (Resim 4). Nixie tüp ve bu nadir bulunan entegreleri Rusya'dan www.tubes-store.com online satış mağazasından temin edebilirsiniz.

Film burada oynar!

Saat devresi olarak DS1307 ve eski bir kol saatinden çıkarılmış 32768Hz'lik kristal kullanılmıştır. Kol saatlerinde kullanılan kristaller gayet iyi sonuç vermektedir. Kutu olarak sedef işlemeli tahta bir kutu kullanılmıştır. Kutunun arkasında iki adet buton bulunmaktadır, butonlardan biri ayar konumuna geçilmesini ve ayar konumuna geçildikten sonra sayının birer birer artırılmasını; diğeri ise saat yerine gün/ay/yıl olarak takvimin gösterilmesini sağlar, ayar kısmında ise giriş tuşu olarak çalışır.

Projenin programlama kısmı oldukça basittir, DS1307 saat entegresi ile I2C protokolü üzerinden nasıl habeleşileceği konusu bir başka projede işlenmişti.

Proje Dosyaları

Proje Dosyaları