AVR Studio

AVR Studio Atmel tarafından geliştirilmiş başarılı bir IDE ve Debugging (hata ayıklama) programıdır. İşlemciyi simüle ederek yazdığınız programı satır satır çalıştırmanızı sağlar ve varsa hatanın neden kaynaklandığını bulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda AVR-GCC derleyicisini desteklediğinden gelişmiş bir IDE olarak da kullanabilirsiniz. Ben AVR Studio'yu IDE olarak kullanmayı tercih etmiyorum, WinAVR ile gelen Programmer's Notepad bana daha kullanışlı geliyor. Diğer taraftan AVR Studio'nun oluşturduğu Make dosyalarının bazı farkılılar içerdiğini bu yüzden sorunlarla karşılaşılabileceğini hatırlatmak isterim.

Hata Ayıklama (Debugging)


Yazdığımız programlar bazen beklediğimiz gibi çalışmazlar, böyle durumlarda eğer bir ICD (In Circuit Debugger)'ınız varsa şanslısınız demektir. Böyle bir aletle mikroişlemcinin içinde neler olup bittiğini gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Maalesef bu cihazların doğru dürüst çalışanları oldukça pahalı. İşte tam noktada imdadımıza AVR Studio yetişiyor: AVR Studio, Atmel tarafından ücretsiz olarak dağıtılan gelişmiş bir simülatör (ve IDE) programıdır. Bu simülatör ile gerçek zamanlı olmasa da yazdığımız programın mikro işlemcinin içinde nasıl çalışacağını izleyebileceğiz. Programı Atmel'in sitesinden indirip kurduktan sonra yanıp sönen Led programımızı satır satır çalıştırıp sonuçlarını izleyelim.

Öncelikle programımızda küçük değişiklikler yapıp yeniden derlememiz gerekiyor: Birincisi optimizasyonu kaldırmalıyız, aksi halde optimizasyona bağlı olarak simülatör bazı program satırlarını atlayabilir, ikincisi delay_ms() fonksiyonundaki 500ms'lik süreler simülasyonda çok uzun sürebilir. Delay fonksiyonlarının bulunduğu satırları tümden pasif hale getirebilir yada 5ms gibi kısa bir süre seçebilirsiniz.

# Optimization level, can be [0, 1, 2, 3, s].
# 0 = turn off optimization. s = optimize for size.
# (Note: 3 is not always the best optimization level. See avr-libc FAQ.)
OPT = 0

Make dosyasındaki optimizasyon kısmında OPT değişkenini yukarıdaki gibi 0(sıfır) yapın. Normal koşulda bu değişkenin 's' olması gerektiğini unutmayın. Programı tekrar derledikten sonra, AVR Studio'yu çalıştırın, ilk açılan pencerede Open düğmesine basarak derlediğiniz projenin klasöründe bulunan .elf uzantılı dosyayı seçin. Daha sonra platform için AVR Simülatör'ü, mikro işlemci için Atmega8'i seçin. Simulator seçeneklerinden çalışma frekansı olarak 1 Mhz'i seçin. Bu noktada F10 ve F11 tuşları ile programı satır satır çalıştırabilir, işlemcinin portlarının nasıl değiştiğini izleyebilirsiniz. Flash animasyonu izlemek için tıklayın .

Proje Dosyaları

Proje Dosyaları